Лична WEB страница на Димитър Георгиев Тодоров

 

Начало

За мен

Кариера

Публикации

Разработки

Лекции

Полезни връзки

Download

Връзка с мен


    Лекционен Курс

по дисциплината:  "КОМПЮТЪРНИ ИЗМЕРВАТЕЛНИ СИСТЕМИ"

ТЕМА " Метрологични определения в компютърните измервателни системи "
1. Метрологично осигуряване на комютърните измервателни уреди и системи.    Основни понятия за измервателни грешки при експерименталните изследвания.
2. Вероятностни процеси - статистическа обработка и анализ на измервателна информация.
3. Kaлибровка и метрологичен контрол в компютърните и компютъризираните средства за измерване.

ТЕМА "
Преобразуване и обработка на информацията в компютърни измервателни системи
"
4. Преобразуване на аналоговата информация в цифров вид – дискретизация и квантуване на непрекъснати величини.
5. Особености на процеса на дикретизация във времева област - Грешки от наслагване и псевдо сигнали.
6. Ортогоналните преобразувания върху измервателните сигнали. Стандартно и Бързо преобразувание на Фурие.
7. Приложение на цифрова филтрация и прозоречни функции при обработка на измервателни сигнали.

ТЕМА "Аналогово-цифрови преобразуватели в компютърните измервателни системи"
8. Аналогово-цифрови преобразуватели в компютърните измервателни системи. Принцип на преобразуване и методи за реализация - Паралелни АЦП с директно преобразуване; АЦП по метода на последователните проближения; АЦП с генератори на линейни изменящи се напрежения ; Делта –Сигма АЦП.
9. Характеристики и параметри на АЦП - Точност; Разрешаваща способност; Линейност; Шум; Калибрация; Евристични цифрови методи за намаляване на измервателния шум.

ТЕМА " Визуализация на сигнали в компютърните средства за измерване "
10. Цифрова осцилоскопия. Обобщени структурни схеми и принципи на работа.
11. Цифрови осцилоскопи и спектрални анализатори изградени на базата на цифровите сигнални процесори вградени в персоналните компютри.

ТЕМА " Измерване на честотно-времеви параметри на сигнали "
12. Директни цифрови методи за измерване на честотно - времеви параметри използващи интерфейсите на персоналните компютри. Измерване на честота, период, временни интервали, фазови разлики и отношение на честоти; Принципи на работа и измервателни грешки.

13.
Измерване на честотно-времеви параметри на базата на вградените цифрови сигнални процесори в персоналните компютри.

ТЕМА " Синтез на стимулиращо измервателни сигнали "
14. Основни характеристики на генераторите на стимулиращи сигнали. Генератори на стимулиращи сигнали – основни видове и характеристики. Структурни схеми и принципи на работа.
15. Цифрово–аналогови преобразуватели (ЦАП)–методи за реализация. Oсобености, хактеристики, параметри, схеми и принцип на действие.
16. Цифров синтез на стимулиращи сигнали. Генератори с директен цифров синтез.

ТЕМА " Измерване параметри на пасивни и активни елементи "
17. Измерване на пасивни и реактивни двуполюсни елементи – принципни постановки. Методи за тяхното измерване на базата на РС като измервателен комплекс.
18. "Стимулиращо - Измервателни Модули" – измервателен еквивалент на минималната конюнктивна или дизюнктивна форма. Синоптична и структурна схема. Организация и връзка с PC. Принцип на работа и режими на програмиране.
19. Компютърни системи за функционални и динамични тестове на цифрови интегрални схеми. Логически и сигнатурен анализ на цифрови интегрални схеми и цифрови устройства. Принципи на работа, измервателни схеми, организация и последователност на тестващите процедури.

ТЕМА " Компютърни измервателни комплекси и системи "
20. Интегрираност на системните измервателни уреди към компютърно измервателните системи. Протоколи на комуникация. Стандартни измервателни ( GPIB, RS485, VXI и VME.) и индустриалните интерфейси (CAN, DeviceNet, Foundation Fieldbus PROFIBUS.).
21. Верификацията и надеждност на измервателната информация. Анализ на гарантирана работоспособност и точност на компютърните измервателни системи. Системи за анализ на работоспособност и точност.
22. Приложение на обектно ориентираните програмни среди в компютърните измервателни системи и системите за автоматизация - Visual Studio, LabWindows/CVI, LabView. Plug & Play измервателни модули. Особености на хардуерна и програмна организация.
23. Компютерни измервателни системи в медицинската, транспортната техника и промишлеността. Дистанционни измервания в разпределени измервателни системи. Компютърно контролирани измервателни системи за автоматизацията на научните изследвания.