Лична WEB страница на Димитър Георгиев Тодоров

 

Начало

За мен

Кариера

Публикации

Разработки

Лекции

Полезни връзки

Download

Връзка с мен


    Лекционен Курс

по дисциплината:  "ИЗМЕРВАНИЯ В ЕЛЕКТРОНИКАТА"

ТЕМА "Метрологични постановки и определения "
1.Метрологична дефиниция за измервателен процес и измервателни грешки. Основни типове измервателни грешки и начин на представянето им. Измервателни преобразуватели. Предавателна функция и грешки определени от параметрите на измервателния преобразувател.
2.Вероятностни грешки. Статистическата оценка на измервателния процес и доверителни интервали. Методи за определяне ма вероятностните грешки и тяхното намаляване
.
3.Методи за повишаване на точността на измервателните преобразуватели.Последователни измервателни структури. Структури с отрицателна обратна връзка. Корекция на мултипликативната и адитивната съставни на грешката.

ТЕМА "Генератори на стимулиращи сигнали"
4.Основни характеристики на генераторите на стимулиращи сигнали. RC генератори на нискочестотни синусоидални сигнали. Системи за автоматично регулиране на усилването в RC генераторите. Коефициент на нелинейни изкривявания (THD).
5.Функционални
генератори. Структурна схема и принцип на работа. Преобразуване на трионообразно напрежение в синусоидално. Програмиране параметрите на генерираната честота.
6.Програмируеми и импулсни генератори. Синтезатори на честоти
. Структурни схеми, принципи на работа и предавателни функции. Фазови детектори и работата им като сравняващи устройства. Програмиране параметрите на генерираните стимулиращи сигнали.

ТЕМА "Електронни осцилоскопи"
7.Аналогови осцилоскопи. Аналогови осцилоскопи. Основни параметри Обобщена схема, принцип на работа, честотни ограничения. Видове развивки и синхронизации - принципи на реализация.
8.Стробоскопични и скоростни осцилоскопи.
Структурни схеми и принципи на работа. Особености при използването им.

9.Запомнящи и цифрови осцилоскопи. Основни структурни схеми и принципи на работа им.

ТЕМА "Електронни методи за измерване на електрически величини"
10.Електронни измерватели на напрежение и ток. Мащабиращи усилватели. Измерване на променливотокови сигнали. Детектори на средна, върхова и ефективна стойност. Активни детектори. "TRUE - RMS" детектори.
11.Цифрови волтметри с аналогово-цифрови преобразуватели прилагащи метода на двутактно интегриране. Принцип на работа, преобразователна функция, измервателни грешки и особености при използване.
12.Цифрови волтметри с аналогово-цифрови преобразуватели прилагащи метода с преобразуване на измерваното напрежение в честота и период. Принципи на работа, преобразователни функции, измервателни грешки и особености при използване им.
13.Цифрови мултимери. Обобщени структурни измервателни схеми. Системи за компенсация на нулата.

ТЕМА "Измерване на честотно-времеви параметри"
14.Аналогови методи за измерване на честотно-времеви параметри. Преобразуватели на честота в ток и фазова разлика в напрежение. Схеми, принципи на работа и предавателни характеристики.
15.Цифрови методи за измерване на честотно-времеви параметри. Цифрови методи за измерване на честотно-времеви параметри. Измерване на честота, период, временни интервали, фазови разлики и отношение на честоти. Схеми, принципи на работа и измервателни грешки.

16.Измерване на честотно-времеви параметри при свръх високи честоти.Хетеродинни методи и транслация на честотни спектри.

ТЕМА "Измерване параметри на пасивни елементи"
17.Измерване параметри на пасивни и реактивни двуполусници и елементи. Методи и схеми за тяхното измерване прилагащи мостовия принцип, преобразуване в честота или във времеви интервал.
18.Векторно измерване на
R, L, C и Z параметри. Структурни измервателни схеми, принципи на работа и функции на преобразуване. Векторен RLCZ измервател с фазово детектиране за {RE} и {IM}
съставна.

ТЕМА "Измерване параметри на  интегрални схеми"
19.Измерване статични характеристики на полупроводникови прибори. Измервателни структури прилагащи волт-амперни методи за тяхното снемане. Характериографи - структурна схема и принцип на работа.
20.Измерване и определяне на параметри на електронни елементи посредством програмируеми "Стимулиращо - Измервателни Модули". Синоптична и структурна схема, принцип на работа и режими на програмиране.
21.Измерване параметри на линейни интегрални схеми.
Директни методи и методи на измерване посредством компенсация на паразитните параметри. Снемане на преходни, динамични и честотни характеристики на операционни усилватели.
22.Измерване
параметри на цифрови интегрални схеми. Параметрични, функционални и динамични тестове на цифрови интегрални схеми. Сигнатурен анализ на цифрови интегрални схеми и цифрови устройства. Принцип на работа, измервателна схема и организация и последователност на тестващите процедури
.

ТЕМА "Компютърни измервателни системи"
23.Организация на компютърно управляеми стимулиращо-измервателни системи. Интерфейси и връзка между измервателна и изчислителна структура в компютърно управляеми стимулиращо-измервателни системи.
24.Обектно ориентирани, "Plug in Play" и "Internet" базирани измервателни модули, прибори и системи. Особености на хардуерната и програмната организация. Протоколи на комуникация.